Kuranda Düz Dünya

Kuran’da Düz Dünya

Bu konuda onlarca makale yayınlandı, yazıldı, çizildi. Tv programları, Youtube’da konuya ilişkin sözde hep çürütülen yüzlerce videolar mevcut. Bu sefer islami kesimi ayrılığa iten bu konuya Kuranı Kerimi ele alarak yazalım. İslam kitabında dünya küre değil düz olarak geçmektedir. Makalenin devamında ayetleri ve tefsirlerini tek tek yazacağım. bunlarıda diyanetin sitesinden ekleyeceğimi en başta belirtirim. Bakalım kuranda dünya hangi şekildeymiş göreceğiz! Çünkü birisi çıkıp Kurana göre “dünya düz siz yanılıyorsunuz” diyor! Diğeri çıkıp “dünya düz değil siz yanılıyorsunuz” diyor… Fakat Deist ve Ateistlere göre bir taraf yalancı! Ayetlerde aleni şekilde belirgin olan kelimelere ve arapçanın esnekliği ile yırtmaya çalışan kesimide göstereceğim yazımda…

Kuranda dünyanın yuvarlak olduğu yazmaz. Sadece bir ayette fiil yapısı yüzünden devekuşu yumurtası manası çıkarmışlar fakat diğer ayetlerde bunun hakkında hiç bir bilgi yoktur. Ve dünyanın düz olduğu apaçık yazılıdır. Dünyanın küre şeklinde olduğunu iddia edenler, Kuran-ı Kerim’de dünyanın düz olduğunu yazan ayetleri inkar etmiş oldukları için, küfür içine girmiş olurlar!

Kuranda Dünyanın yuvarlak olduğu yazmaz. Eğer yazsaydı, bunu mutlaka Muhammed sahabelerine açıklardı. Çünkü Kuran Muhammede indirildiği ve ayetlerin anlamını açıklamak ile görevilidir öğretide. Her inanmayana ispat için ay’ı dahi ikiye ayırıp kanıt sunan Muhammed bunu kaçırmamalı değil mi? İnen ayetlerde Dünyanın yuvarlak olduğu yazıyorsa yada bunu üstü kapalı olarak bile anlatıyorsa Muhammed inandırdığı insanlara bunu açıklardı. Herşey yazıyor denilen Kuranda neden aleni şekilde Dünyanın şekili yazmıyor demiyorum. zaten vereceğim örneklerde Dünyanın Düz olduğu belirgin şekilde ortada…

Bu vereceğim ayetlere göre İnanan kesim den bir kısmı büyük günahkar. Bilime ve Gözüne mi inanmalı yoksa Kurana biat etmeye devam mı etmeli? Eğer Bilime ve Gözlerine inanmayı tercih ederse dinden çıkıyor! Kurana inanmaya devam ediyorsa gözüyle gördüğüne inanmamazlık yapıyorsa işte o zaman cahilliğini kabullenmiş boş bir kitaba inanmaya göz yummuş cahillerdir.


Bu cahiller naziat suresinin 30. ayetini tahrif etmişler, ayete deve kuşu yumurtası şeklinde dünyayı yuvarlattık anlamını vermişlerdir. “Dehaha” deve kuşu yumurtası şeklinde yuvarlamak anlamına gelmez. “Dehaha” deve kuşunun yuva yaptığı yeri ayağıyla düzeltmesine, düzlemesine, yaymasına denir. Deve kuşu, yuvasını ayağıyla nasıl yayıp düzleştiriyorsa, dünyanın da o şekilde yayılıp düzleştirildiği anlamına gelir.

Naziat suresi 30. Ayet;

وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

“Ve ardından yeryüzünü düzenleyip yaymıştır.”

Naziat suresinin 30. ayetinde geçen “dehahe” yaymak anlamına gelmektedir. Deve kuşu yuvası gibi yayıp döşendiğini belirtmek için kullanılmıştır. Ama özellikle bazı sapıklar bu ayetin anlamını değiştirmişlerdir. Bu kelimenin kökü deve kuşu yumurtası anlamına geliyor, yerkürenin deve kuşu yumurtası şeklinde olduğu 1400 yıl önce mucizevi bir şekilde Kuran’da bize bildirilmiştir diyorlar.

Ne yazık ki Kuran-ı Kerim’de bu tür kelime oyunları ile ayetlerin anlamlarının esnetilmesi, değiştirilmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Örneğin dünyanın düz olduğunu yazan ayetler tercüme edilirken genelde yaymak, döşemek şeklinde tercüme edilmektedirler.

Yaymak nedir? Yaymak; Bir şeyi düzelterek bir alanı örtecek şekilde sermek anlamına gelir. Yani yaymak fiili, bir yeri veya bir şeyi düz olacak hale getirmek anlamına gelmektedir.

Kuran-ı Kerim’de yeryüzünün şekli ile ilgili pek çok ayet vardır, bu ayetlerde yeryüzünün düz olduğu bize bildirilmektedir. Bu ayetlerin hepsini değil ama bazılarını okuyalım.

Bakara suresi 22. Ayet;

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرْضَ فِرَاشاً وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقاً لَّكُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَاداً وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ

“O, yeri sizin için döşek, göğü de bina yapan, gökten su indirip onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkarandır. Öyleyse siz de bile bile Allah’a ortaklar koşmayın.”

Bakara suresi 22. ayetinde arz’ın (yeryüzü, dünya) bizim için döşek yapıldığı bildirilmektedir. Döşeğin ne olduğunu bilmeyenler için resmi aşağıdadır.

Yeryüzünün bizim için, resmini gördüğünüz döşek gibi düz ve sabit yapıldığı bu ayetten açıkça anlaşılmaktadır.

Nebe suresi 6. Ayet;

أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ مِهَادًا

“Arzı döşek kılmadık mı?”

Taha suresi 53. Ayet;

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْدًا وَسَلَكَ لَكُمْ فِيهَا سُبُلًا وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّن نَّبَاتٍ شَتَّى

” Yeryüzünü size döşek (beşik) yapan, orada sizin için yollar açan ve semadan su indiren O’dur. Sonra da onunla, farklı farklı bitkilerden çiftler çıkardık.”

Zuhruf suresi 10. Ayet;

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْدًا وَجَعَلَ لَكُمْ فِيهَا سُبُلًا لَّعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

“ O, size yeri beşik kılmış ve orada, doğru gidesiniz diye yollar var etmiştir.”

Zuhruf suresi 10. ayetinde arz’ın beşik kılındığı bildirilmiştir. Beşik resmi aşağıdadır. Beşik resminden de açıkça anlaşılacağı üzere yeryüzü düzdür ve hareketsizdir.

Nuh suresi 19. Ayet;

وَاللَّهُ جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ بِسَاطًا

“Ve Allah, yeri sizin için bir yaygı yaptı.”

Nuh suresi 19. Ayetinde geçen yaygı ne anlama gelmektedir? Yaygı, “halı, kilim gibi, yere ya da döşeme üzerine serilen örtü.” anlamına gelmektedir. Bu ayette yeryüzünün düz olduğu açıkça bildirilmiştir.

Gaşiye suresi 20. Ayet;

وَإِلَى الْأَرْضِ كَيْفَ سُطِحَتْ

“ Yeryüzüne bakmıyorlar mı, nasıl yayılmıştır”

Gaşiye suresi 20. ayetinde “sutıhat” sözü yeryüzünün dümdüz olacak şekilde satıh yapıldığını ifade etmek için kullanılmıştır. Bu ayetten yeryüzünün dümdüz olduğunu apaçık anlarız.

Şems suresi 6. Ayet;

وَالْأَرْضِ وَمَا طَحَاهَا

“Yere ve onu yayana”

Şems suresi 6. ayetinde yeryüzünün yayıldığı bildirilmektedir. Yaymak daha öncede bahsi geçen bir düzlemek, düz yüzey oluşturacak şekilde sermek anlamlarına gelen bir fiildir. Bu ayetten açıkça yeryüzünün düz olduğu anlaşılmaktadır.

Rad suresi 3. Ayet;

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا وَمِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِيهَا زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

“ Yeryüzünü uzatıp, yayan O’dur. Orada dağlar ve nehirler kıldı (yarattı, oluşturdu). Orada bütün ürünlerden ikili çiftler (zıt cinsli eşler) yarattı (oluşturdu). Geceyi, gündüze örter. Muhakkak ki; bunda tefekkür eden kavim için elbette âyetler (deliller) vardır.”

Zariyat suresi 48. Ayet;

وَالْاَرْضَ فَرَشْنَاهَا فَنِعْمَ الْمَاهِدُونَ

“Yeryüzünü biz yayıp döşedik: Ne güzel döşeyiciyiz”

Zariyat suresi 48 ayetinde geçen yaymak fiili bilindiği gibi düz hale getirmek anlamına gelmektedir. Döşemek fiili; düz zemine halı veya parke türü yapı malzemesiyle kaplamak anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu ayetten apaçık yeryüzünün düz olduğu anlaşılmaktadır.

Kaf suresi 7. Ayet;

وَالْأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍ بَهِيجٍ

“Yeryüzünü de yaydık ve orada sabit dağlar yerleştirdik. Orada her türden iç açıcı çift bitkiler bitirdik.”

Hicr suresi 19 ayet;

وَالأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ شَيْءٍ مَّوْزُونٍ

“ Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.”

 

Bunca kuranda geçen yazıdan sonra sizin düşünceleriniz ne bakalım ?