Antarktika’nın En İyi Haritası Oluşturuldu

Minnesota Üniversitesi ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Antarktikanın yüzeyini en doğru şekilde gösteren arazi haritası yayınlandı. 6 yıldır sürdürülen proje, uzayda 400-700 km uzaklıkta kutup yörüngesinde bulunan uydulardan elde edilen fotoğraflarla başladı. Ardından Minnesota ve Ohio Üniversiteleri’nin ortaklaşa çalışması ile fotoğraflar tek tek seçildi ve son teknoloji bilgisayarlar yardımıyla işlendi. Antarktika Referans Yükseklik Modeli (REMA) olarak adlandırılan harita, 8 metrelik bir çözünürlüğe sahip.

Antarktika’nın En İyi Haritası Oluşturuldu!
Çözünürlüğü çok yüksek olan harita, 14 milyon kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Bundan önceki haritalarda ise 1 kilometre veya yarım millik bir alandan bilgi alınıyordu. Ohio Eyalet Üniversitesi Byrd Kutup ve İklim Araştırma Merkezi başkanı Ian Howat, harita hakkında ”Şu ana kadar, elimizdeki Mars haritası Antarktika haritasından daha iyiydi. Ancak, yapılan son çalışmanın ardından Antarktika, Dünya’nın en iyi haritalanmış kıtası durumunda” dedi.

Antarktika’nın En İyi Haritası Oluşturuldu!
Sol resim, önceden kullanılan harita; sağ resim, en son çıkarılan harita

 

Kutup Coğrafi Merkezi’nin başkanı Paul Morin ise çalışmanın yararları hakkında bilgi verdi. Morin ”Bu harita sayesinde buzulların erime ve yer değiştirmelerini daha iyi bir şekilde izleyebileceğiz. Bu da bize iklim değişikliği ve deniz seviyesinin yükselme ölçüsü hakkında bilgi verecek. Gelecekte ölçülecek inanılmaz bir topografik modele sahibiz. Bu yalnızca ilk adım. Bu kadar fazla veriyi doğru bir şekilde işleyebileceğimizi hayal etmemiştik. Amacımız, bu işlemi her yıl tekrarlamak ve değişimleri görmek.Bu proje sayesinde, geleceğin iklimi hakkında daha net tahminlerde bulunabiliriz.” dedi. Harita, Antarktika’da çalışma yapmak ve bölgeye keşifler düzenlemek isteyen insanlara da yardımcı olacak.
Kaynak: https://www.scientias.nl/dit-is-de-meest-nauwkeurige-kaart-die-we-nu-van-antarctica-hebben/